Siara bydlęca jest bardzo wartościowym źródłem pożywienia i nie tylko. Jak więc można wykorzystać jej pozostałości, aby jej nie zmarnować?

Siara nie jest komponentem, który można zaoferować do skupu. Cielę może spożyć mniejszą ilość tego pożywienia, więc jego nadmiar najczęściej trzeba zutylizować, co wiąże się z kosztami. Uwzględniając bogatą zawartość siary, takie rozwiązanie to marnotrawstwo.
Na rynku funkcjonuje firma Colostrum Polska, która zajmuje się skupem siary.
Przedstawiciele firmy poszukiwali niegdyś sposobu na wykorzystanie nadmiaru tego komponentu, który w dalszym ciągu jest utylizowany przez ich dostawców. Wpadli jednak na pomysł, jak dobrze można by wykorzystać siarę. Na razie rozwijają skup, co będzie im potrzebne do funkcjonowania fabryki. Jako jedyni skupują oni pierwszy pokarm matek. W związku z tym ich komponent cechuje się bardzo wysokim stopniem immunoglobulin. Następnie ich stopień gwałtownie się obniża i najczęściej redukuje się o połowę, spadając podczas 3. udoju do 25% w porównaniu do 1. udoju.

Firma sprzedaje cały komponent, tak by możliwa była organizacja pełnego skupu. Siarę przede wszystkim przeznacza się na cele paszowe, a więc powstają z tego składniki dla zwierząt. Firma chce, aby siara powracała do ich dostawców w postaci produktów, które pomogą np. we wczesnym chowie zwierząt. Jej pracownicy zdają sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma profilaktyka, co jest bardzo znane na zachodzie. Wiedzą, że niekiedy występują kłopoty z 1. pokarmem matek i że taka siara zazwyczaj nie cechuje się dobrą jakością. Sprawdzają oni też te zbiorniki, które pozyskują od dostawców, chcąc, by siara ta została wprowadzona na rynek w formie określonych wyrobów, które pomogą we wczesnym chowie cieląt. Siara może być także stosowana podczas suplementowania diety dla ludzi. Ogólnie rzecz biorąc jej zastosowanie jest naprawdę szerokie.

Gama produktów firmy
Firma dysponuje przede wszystkim produktami dla zwierząt, jednak pracuje też nad tymi, z których będą mogli korzystać ludzi – mianowicie nad produktami kosmetycznymi oraz do suplementacji. Jeśli chodzi o produkty dla zwierząt, stanowi ona 1. siarę. Firma posiada też fabrykant w postaci strzykawki bazujący na siarze i probiotykach oraz witaminach. W ich ofercie można też znaleźć produkty, które pomagają rozwiązać problemy, jakie zwierzęta mają na starcie, choćby biegunkę.
Firma nie wymaga od dostawców określonych ilości tego komponentu.
Przewagą firmy jest mieszanie tego komponentu od różnorodnych krów. W każdym stadzie produkowane są inne przeciwciała na wirusy i drobnoustroje. Firma ma szeroki zakres dostawców, dlatego siara w finalnym wydaniu, a więc w postaci proszku stanowi wielką mieszankę przeciwciał. Jest to istotne, gdyż cielak po otrzymaniu takiej siary, został zaopatrzony w pełną dawkę przeciwciał.

Czy każda siara może zostać skupiona przez firmę?
Firma dokonuje selekcji siary i odrzuca np. taką z krwią. Bada ona również wszystkie pojemniki ze względu na obecność immunoglobulin, dlatego doskonale wie, z którego udaje pochodzi siara.
Rolnicy przekazujący firmie komponent otrzymują od niej zamrażarkę i specjalne pojemniki. Muszą oni przelać komponent w przeciągu 20 minut od momentu udoju. Istotne jest to, by ograniczyć proces rozwijania się drobnoustrojów.
Gdy komponent jest zamrożony, a zamrażarka cała zapełniona, rolnicy kontaktują się z firmą, a jej pracownicy jadą wtedy samochodem z opcją chłodni i odbierają od nich zbiorniki dostarczając je na miejsce składowe.