Mastitis to zapalenie gruczołu melkowego. Jest to bardzo często występujące i bardzo kosztowne zaburzenie dopadające krowy mleczne. Walką z tą chorobą jest bardzo istotna. Każdy rolnik powinien mieć świadomość tego, jakie wywołuje ona skutki, w jaki sposób można ją zwalczyć i jaki moment na to będzie odpowiedni. O tym w dzisiejszym wpisie.
W fazie zasuszenia możliwe jest podjęcie działania dążącego do efektywnego zwalczania masitis. Podczas laktacji najczęściej nie przynosi ona pożądanych rezultatów.
Warto mieć świadomość tego, że w fazie zasuszania rodzi się najwięcej zakażeń, które powodują misitis. Faza ta jest jednak także najlepszym czasem na to, by podjąć próbę zwalczania tej choroby. W czasie zasuszenia, gdy krów się nie doi, można zastosować preparaty antybiotyczne w wysokiej koncentracji, nie obawiając się o kontaminację mleka, które przeznaczone jest do spożycia. W związku z tym czasem dostarcza się w wątpliwość zasadność leczenia masitis podczas laktacji. Małe skoncentrowanie preparatów antybiotycznych dedykowanych na czas laktacji, a także regularne opróżnianie wymienia zahamowujące czas zalegania preparatu oddziałują na niewielki % wyleczeń choroby.
Właściwy przebieg fazy przejściowej niweluje prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń metabolicznych, podwyższa odporność oraz wyniki produkcyjne w laktacji. Niezwykle ważne w tej sferze jest właściwe dawkowanie energii. Obecnie istnieje tendencja do dostarczania jej mniej niż dotychczas w 3 ostatnich tyg. zasuszania. Zwłaszcza u zwierząt przekarmionych przed wycieleniem. Trzeba ograniczyć ilość skrobi, ale dostarczyć więcej węglowodanów strukturalnych wzbogaconych we włókno NDF.
Można liczyć na to, że w przyszłych latach na powszechności zyska zasuszanie krów z identyczną porcją pokarmową przez całą fazę.

W czasie zasuszania wykorzystuje się w praktyce 2 koncepcje walki z tą chorobą sposobem terapii antybiotycznej. 1. wiąże się z koniecznością stosowania terapii antybiotycznej w każdej ćwiartce, u każdej krowy w stadzie w fazie zasuszenia. Sposób ten umożliwia redukcję ilości występujących zapaleń, a także ograniczenie przypadków kolejnych infekcji. Taka metoda leczenia działa leczniczo oraz profilaktycznie. Minus stanowi jednak wysoki stopień wykorzystania preparatów antybiotycznych w stadzie, co w sytuacji próby zredukowania wykorzystania tego typu preparatów w chowie niekiedy wpływa na redukcję wykorzystywania takiego modelu leczenia.

Opcją zastępczą dla tej koncepcji może być leczenie selektywne, które polega na wykorzystywaniu preparatów antybiotycznych jedynie dla określonych krów, również ćwiartek. Sposób ten poleca się stadom z odpowiednim stanem zdrowia wymion i efektywną metodą wykrycia oraz zdiagnozowania zapaleń wymion. Tego typu leczenie można dodatkowo wspierać, stosując preparaty, które nie są antybiotyczne i stanowią mechaniczne zabezpieczenie przed patogenami.

Masitis jest niestety jedną z bardzo uciążliwych chorób, jednak istnieją praktyczne sposoby na walkę z nią, którymi jak najbardziej warto się posługiwać, kiedy jest taka potrzeba.