Stałe utrudnienia wiążące się początkową z małą opłacalnością, następnie z wymogami unijnymi, a także z nieustannie zmieniającymi się wymogami agrometeorologicznymi powodują, że rolnicy niemal wszędzie szukają oszczędności.

Oszczędności poszukiwane
Niestety wobec rosnących wymóg rynku rolnicy nie mają innego wyjścia jak po prostu postawić na oszczędność. Oszczędność przejawiać się może w ponoszeniu niższych kosztów wiążących się z zakupem towarów i usług. Koszty te są wynikiem niewłaściwego prowadzenia polityki zakupowej. Można je w łatwy sposób usunąć, stosując pewne zasady. Nie wpłynie to źle na jakość dokonywanych zakupów.

Racjonalne zakupy
Trzeba wiedzieć, że jeżeli nabywamy więcej, ponosimy niższy koszt jednostkowy. Sprzedawcy są głównie zainteresowani możliwie największą wartością jednej transakcji. Ich zyski są wyższe przy tej samej pracy poniesionej podczas obsługi klienta. Mogą oni sprzedać coś klientowi po niższej cenie, jeśli ten kupuje większą ilość jednego towaru. Czasem nawet obniżają oni swoją marżę. Warto więc kupować więcej! Można przecież popytać znajomych, czy przypadkiem nie potrzebują tego samego co my i kupić to za jednym razem wspólnie. Podczas zakupu, można też powiedzieć sprzedającemu, że niebawem znów zgłosimy się do niego po ten towar – to również pozytywnie wpłynie na całą transakcję. Jeśli z kolei potrzebujemy nowego dostawcy mieszanek dla zwierząt, warto dowiedzieć się o koszt dostaw na cały rok.
Kolejna zasada to po prostu, by kupować wcześniej. Najkorzystniej jest jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Wystarczy nawet po prostu wcześniej ustalić tylko cenę i termin transakcji. Sprzedawcy wolą mieć więcej czasu na zrealizowanie zamówienia, mogą się do tego po prostu lepiej przygotować. My przy okazji możemy otrzymać taki towar taniej.

Umiejętność zapobiegania
Błędem jest to, że czasem gdy zamawiamy towar w tym dniu, kiedy go potrzebujemy, albo kilka dni wcześniej, nie negocjujemy ceny. Tracimy wtedy możliwość skorzystania z atrakcyjniejszej oferty.
Często w celu utrzymania płynności finansowej, towar sprzedawany jest poniżej ceny rynkowej.

Planuj rozsądnie
Przeznaczmy trochę czasu na to, by rozsądnie zaplanować zakup i zgromadzić potrzebne informacje. Nie przejmujmy się tym, że stracimy przez to trochę czasu, ponieważ przeznaczając go na planowanie, możemy w rezultacie wiele wygrać. Do każdego zakupu powinniśmy podejść bardzo poważnie, mając wszystko przemyślane. Warto przed zakupem zapoznać się z ofertami kilku sprzedawców i wybrać tą najlepszą.