Od dłuższego czasu oznaczano zwierzęta w celu ich rozpoznania i zidentyfikowania, a także w celu zabezpieczenia przed oszustwem. Opracowane zostały w związku z tym różnorodne sposoby na takie oznaczanie. Aktualnie gospodarze zobowiązani są działać zgodnie z panującymi normami unijnymi. W innym przypadku nie można dokonywać transakcji sprzedaży oraz zakupu zwierząt.

Kilka słów na temat nowego systemu rozpoznawania bydła
W 200 gospodarstwach znajdujących się na terenie naszego kraju wdrażany jest system rozpoznawania bydła. Elektroniczne chipy i otrzymywana podczas oznaczania zwierząt próbka DNA pozwolą hodowcom na stałą obserwację zwierząt na każdym etapie chowu. System ten dotyczyć będzie kilkunastu tysięcy zwierząt.
Gospodarze w naszym kraju jako pierwsi w Europie testowali jakiś czas temu ten nowatorski system obserwacji zwierząt. Krajowe bydło, poza powszechnymi numerkami, będzie posiadało teraz też elektroniczny chip zawierający wszelkie informacje dotyczące zwierząt, jak również całości gospodarstwa rolnego, w jakim zwierzęta się znajdują. Ponadto w czasie znakowania pobierana będzie próbka DNA, którą hodowcy przechowają aż do śmierci zwierząt.

System ten jest niezwykle oryginalny, co zawdzięcza się wykorzystaniu nowoczesnej technologii. Niezaprzeczalnie i niepodważalnie, bez opcji sfałszowania danych. Jest gwarancją jakości i bezpieczeństwa produkcji, kompletnej identyfikacji bydła oraz kontroli nad przebiegiem produkcji. O tym wszystkim zapewniają pracownicy firmy, specjalizującej się w znakowaniu bydła. Precyzyjne identyfikowanie zwierząt na każdym etapie chowu umożliwi usunięcie wszelkich oszustw oraz błędów dotyczących np. uboju jednostek hodowlanych.
W tym systemie wszystko zostanie zapisane oraz zobrazowane zostanie źródło pochodzenia zwierząt, a także ich stan zdrowia i to, od jakich gospodarzy pochodzą. Z pewnością rozwiązanie to pozwoli łatwo wyłapać pewne przypadki oszustw. Nieuczciwi gospodarze nie będą w stanie również niszczyć opinii naszym krajowym rolnikom. Nowy system nie daje możliwości przełożenia kolczyków. Zwierzęta zaczipowane zostaną z nimi na zawsze. Nikt nie będzie kombinował i podejrzewał, że jakieś mięso jest fałszywe, albo pochodzi od innych zwierząt niż te, którym kolczyki nadano od razu po przyjściu na świat.

Osoby, które stworzyły ten system identyfikowania bydła, mają pewność, że będzie on korzystny dosłownie dla każdego rolnika, ubojni, przetwórcy, handlowca oraz klienta. Celem systemu jest gwarantowanie jakości oraz bezpieczeństwa krajowej wołowiny. Twórcy chcą poprzez wdrożenie tego systemu zmodyfikować nieco układ sił oraz dokonać przełomu w krajowym rolnictwie. Przełom ten ma się objawiać w formie skrócenia łańcucha produkcji i nadania gospodarzom odpowiedniej rangi.
Ministerstwo rolnictwa pragnie, by w początkowej fazie projektu system wdrożono w dwustu najobszerniejszych gospodarstwach rolnych. Warto podkreślić, że o rozwiązaniu tym robi się coraz głośniej.

W bieżącym roku system ma objąć kilkanaście tysięcy zwierząt.