Karmienie kogutów dopasowane do potrzeb

Karmienie kogutów musi być zharmonizowane z ciągłym obserwowaniem ich masy ciała, formą, zdrowiem i współczynnikami zapłodnienia jaj. W grupie reprodukcyjnej wytyczną do grupowania kogutów jest szybkość wzrostu.

Ten parametr jest zdeterminowany genetycznie. Mimo tego nawet najlepszy materiał nie zapewnia pozyskania korzystnych reproduktorów, jeśli nie wykorzystamy dla nich w karmieniu właściwie zbilansowanych pasz pełnoporcjowych pasujących do ich potrzeb. Koguty mogą spożywać bardzo dużo mieszanek, ale takie żywienie skutkowałoby zbyt dużym przybraniem na masie i problemami wiążącymi się z okryciem kur średnich. W związku z tym zastosowanie obniżonego systemu karmienia dla kogutów pozytywnie oddziałuje na procent zapłodnionych jaj, jakie pozyskuje się od kur.

Karmienie kogutów reprodukcyjnych dzieli się na dwie fazy:

– odchów

– rozród.

Zaleca się osobne chowanie kogutów i osobne kurek. Łatwiej jest wtedy przeprowadzić brakowania samców i grupowanie ptaków.

W grupie kogutów reprodukcyjnych przeprowadza się brakowania w czasie, gdy kury wkraczają w fazę nieśności. Wyznacznikiem podziału samców jest powierzchnia grzebienia. Dodatkowo, pasze dla kogutów nieśnych są inne niż te dla mięsnych. Bazując na naturalnym systemie okrywania, dojrzałe koguty chowa się razem z kurami.

Karmienie kogutów zawsze musi być zgodne z ich wymogami bytowymi i tymi, które wiążą się z produkcją nasienia. Kiedy koguty chowane są razem z kurami w systemie naturalnego krycia występuje problem. W fazie nieśności kury potrzebują więcej białka ogólnego i wapnia. W przypadku kogutów – zbyt dużo białka i wapnia w dawce pokarmowej przyczynia się do gorszej użytkowości rozpłodowej kogutów. Zbyt mała ilość z kolei wydłuża fazę płodności samców.