Sprzęt rolniczy gospodarze stosują przez okres kilku miesięcy w ciągu całego roku. Przez cały czas ich nieużytkowania są one przechowywane w zamkniętym specjalnym pomieszczeniu i to właśnie wtedy zagrażają im pewne niebezpieczeństwa.

Jak więc prawidłowo przygotować maszyny rolnicze na wiosnę?
Konserwacja maszyn rolniczych na wiosnę zbytnio nie odbiega od tej przeprowadzanej jesienią. Na wstępie każdy rolnik powinien sprawdzić czystość sprzętu – każda maszyna, która ma kontakt z roślinami musi być całkowicie czysta. Wiele różnych czynników, np. nawozy, czy wilgoć skutkują korozją metalu. Resztki roślin przykuwają uwagę również gryzoni, które gryzą, albo brudzą wrażliwe części maszyn.

Jeśli w gospodarstwie wykorzystujemy też sprzęty do cięcia, na wiosnę koniecznie musimy przejrzeć ich ostrza. Przez okres zimy mogły niestety zardzewieć. Rdza powinna zostać usunięta przy użyciu papieru ściernego, szczotki, a później wilgotnej ścierki. Na koniec najlepiej nanieśmy na sprzęt preparat smarujący i wypierający wodę. Jeśli ostrza są tępe – naostrzmy je. Robocze części większych sprzętów powstałe np. ze stali warto ochronić na okres zimy płynami, albo specjalnymi smarami przeznaczonymi do konserwacji.
Bardzo dużą rolę odgrywa odpowiednie przechowywanie maszyn rolniczych. Pamiętajmy, że najlepszym miejscem dla nich jest suche pomieszczenie na twardym podłożu. Niekorzystne jest osłanianie ich plandekami – pod taką osłoną bardzo dobrze tworzy się wilgoć, a na maszynach pojawia się rdza. Bardzo źle oddziałuje to na części elektryczne. Pamiętajmy również, że maszyny nie powinny leżeć na podłożu, gdyż mogły by się wtedy okurzyć i zarysować. Każda duża maszyna musi stać na kółkach, co dodatkowo pozytywnie wpłynie na opony, którym nie będą wtedy zagrażały zniekształcenia.

Na okres zimowy powinno się zdejmować pasy transmisyjne oraz łańcuchy w każdej maszynie. Łańcuchy możemy umyć przy użyciu specjalistycznych płynów, ale też nafty. Części przeniesienia napędu przechowujmy najlepiej w zamkniętych obiektach, w których nie będą szczególnie narażone na uszkodzenia. Wiosną trzeba je tylko posmarować i założyć. W takich zamkniętych miejscach rolnicy powinni trzymać też akumulatory, które na wiosnę trzeba tylko naładować.

Zanim nadejdzie zima pamiętajmy, żeby usunąć pozostałości paliwa z baków mniejszych sprzętów, aby nie zalepiał się gaźnik. Na wiosnę uzupełnijmy bak, upewnijmy się co do stanu oleju w misce i w razie potrzeby wymieńmy go. Sprawdźmy także filtry oraz świece. Jeżeli posiadamy duże maszyny – pamiętajmy, że w ich przypadku paliwo może zostać w baku.
Duże maszyny rolnicze bardzo efektywnie można umyć za pomocą myjek ciśnieniowych. Zazwyczaj w takim przypadku nie trzeba wykorzystywać dodatkowych preparatów chemicznych. Musimy jedynie mieć na uwadze to, że ważne jest wtedy ostrożne obchodzenie się z częściami gumowymi i przekładniami, a także unikanie zalewania instalacji elektrycznych.
Maszyny, które wyschły nadają się do przeglądu. Dopatrzmy się możliwych ognisk korozji i zwalczmy je – tak samo jak z ostrzy tnących. Zbadajmy płyny, a także części smarowane.
Każdy rolnik musi systematycznie konserwować posiadane maszyny. To pozwoli im na dłuższą, efektywniejszą pracę, a także zabezpieczy gospodarza przed ewentualnymi nieprzyjemnymi sytuacjami. Ważne jest również dbanie o własne bezpieczeństwo – zanim ktokolwiek przystąpi do ich konserwacji, musi mieć pewność, że nie są one podpięte do zasilania. Podczas konserwacji należy pamiętać też o środowisku – nie zanieczyszczajmy go wszelkimi chemikaliami!