Knury mają duże znaczenie dla ogólnych wyników chowu i produkcji, ponieważ to od nich pochodzi sporo kolejnych zwierząt.
Kiedy jednym nasieniem tych zwierząt inseminuje się w danym roku tysiące loch, otrzymuje się w ten sposób wiele tysięcy zwierząt. Możliwości knurów oddziałują też na poziom parametrów rozpłodowych w stadzie, dzięki wartości genetycznej i wpływowi otoczenia. Dlatego ważne są właściwe warunki chowu, właściwe karmienie oraz odpowiednie użytkowanie.

Knury należy trzymać w odrębnych kojach. Jeżeli w którymś z nich ma miejsce krycie, musi on być większych rozmiarów niż normalnie. Miejsce, gdzie trzyma się rozpłodniki, powinno zagwarantować odpowiednią dawkę światła – najlepiej naturalnego. Jeżeli źródło takiego światła jest niepełne, trzeba zastosować oświetlenie sztuczne.
Najlepszy mikroklimat zapewnia system wentylacji. W czasie zimy wymiana powietrza powinna sięgać wartości 20m3, z kolei w czasie lata – 100m3. W czasie lata istotne jest zachowanie temperatury, która nie przewyższa 25 st. C. Rozpłodniki najlepiej akceptują temperaturę wynoszącą do ok. 20 st. C. Niższe jej wartości przy wzmożonym ścieleniu i nieszczególnej wilgotności nie szkodzą w takim stopniu, jak te, które przekraczają zakres komfortu termicznego.

Temperatura a ejakulat
Knury są mało odporne na wpływ stresu termicznego. Rośnie wówczas zawartość anormalnych plemników, redukuje się objętość ejakulatu, zwierzęta są mniej ruchliwe. Niestety oddziaływanie stresu na możliwości reprodukcyjne tych zwierząt niemal od razu wychodzą na jaw. Mniej więcej po 2 tygodniach od samego zajścia zauważyć można gorszą jakość nasienia. Poza tym obniżony poziom testosteronu oddziałuje na spadek libido. Zwierzęta te upadają również na skutek niewydolności krążenia.

Obszar pod racicami
Ważne znaczenie ma powierzchnia w miejscu przebywania tych zwierząt, ponieważ stan kończyć uzależniony jest głównie od jej jakości. Przede wszystkim podczas krycia, ma ona znaczenie – musi być gładka, antyślizgowa. Twierdzi się, że ściołowy system chowu oddziałuje w dużej mierze na nasienie. Nasienie pochodzące w takich warunkach ma wyższą jakość w odróżnieniu od tego, które otrzymuje się od zwierząt chowanych bez ściółki. Zwierzęta te muszą również być chowane w należytych warunkach sanitarnych i w odpowiednio położonym oraz zaopatrzonym kojcu.

Karmienie a jakość nasienia
Właściwe karmienie tych zwierząt musi dać możliwość dostrzeżenia kompletnych możliwości genetycznych, a także zapewnić odpowiedni rozwój i zupełne wykorzystanie ich możliwości w czasie ich użytkowania. Kiedy sporządza się samodzielnie mieszanki, albo kupuje gotowe, nie można zapominać o dużym znaczeniu zawartości wysokiego stopnia aminokwasów egzogennych. Właściwy poziom aminokwasów oddziałuje pozytywnie na rozwój płciowy, buduje ich zachowanie seksualne, a także decyduje o jakości ejakulatu. W mieszance muszą zawierać się także właściwe witaminy i mikroelementy w odpowiednich ilościach.

Zdrowie knurów
Zapewnienie odpowiednich warunków chowu i dbanie o zdrowie knurów jest bardzo ważne w całej ich hodowli. W wyniku niewłaściwego ich chowu rodzą się choroby, które generują wysokie koszty i są bardzo istotnym czynnikiem hamującym wykorzystanie możliwości genetycznych tych zwierząt. Zdrowe knury nie generują dużych kosztów. Na bieżąco też trzeba sprawdzać stan ejakulatu. Można go rozrzedzić, gdy ilość plemników niezmodyfikowanych pod względem morfologicznym wynosi co najmniej 80 proc. Nie należy dopuszczać się do kolejnej jego oceny, jeśli ilość wad głównych przewyższa w nim 5 proc.
Należy regularnie przeprowadzać badania morfologiczne nasion, dzięki czemu będzie można zaplanować i osiągnąć najlepsze warunki rozrodu, a także wyłapać nieprawidłowości w pierwotnej fazie, określić przyczyny i je wyeliminować.