Z reguły większość z nas przypuszcza, że użytkowanie maszyn rolniczych nie sprawia żadnych problemów. Wykorzystuje się je wyłącznie wtedy, gdy zachodzi taka konieczność, czyli w sezonie uprawnym. Rzadko dokonuje się przeglądu, czasem trzeba założyć jakieś nowe części, zatankować.

Jednak takie całkowite minimum stanowi podstawowy powód, dla jakiego wzrastają koszty zużycia. By nie dopuścić do takich sytuacji, należy systematycznie zakładać nowe kluczowe elementy.
Na starcie nowego sezonu rolnicy zastanawiają się w jaki sposób mogliby usprawnić działanie maszyn oraz zmniejszyć występowanie uszczerbków z nimi związanych. Tak naprawdę wystarczy raz w roku założyć nowe filtry, które jeśli będą sprawnie działać – uprzyjemnią prace na polu.

Kiedy zakładamy nowe filtry, musimy mieć w świadomości, że ich jakość oddziałuje na pracę silnika. Kiedy dociera do niego zabrudzone powietrze, zwiększa się prawdopodobieństwo tego, że większe będzie zużycie paliwa. Zabrudzony sam środek maszyny może skutkować wieloma awariami oraz problemami. W związku z tym należy systematycznie, każdego roku wymieniać filtry paliwa, przez co zapewnimy jego odpowiednią eksploatację. Nie tylko dotyczy to ciągników, ale i też tych maszyn, które pracują na polu od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Dbanie o maszyny jest istotne, jeżeli zależy nam na opłacalnej pracy na roli, a także na tym, by nie ponosić dodatkowych kosztów w sezonie.
Ważne są filtry powietrza, ale też te pozostałe, m.in. hydrauliczne. Są one kluczowe w przypadku samochodu ciężarowego, jak również ciągnika, ponieważ istotę działania takiego układa stanowi hydraulika.

Problemy z układami skutkują wieloma niechcianymi wydatkami, na które nie zawsze nas stać. Rolnicy chcą zaoszczędzić, dlatego odbiegają czasem od wymiany filtrów. W rezultacie muszą ponieść o wiele większe koszty, gdy wystąpi przez to awaria. W związku z tym naprawdę zaleca się wymianę tych części raz w roku, zanim rozpocznie się sezon. Zapewni nam to sprawne funkcjonowanie sprzętu przez cały sezon uprawy.