To, że cielaki zachorowały na zapalenie płuc łatwo można dostrzec m.in. przez brak apetytu. W związku z tym, jeśli tego typu objawy zostaną zaobserwowane – najlepiej bezpośrednio zbadać temperaturę zwierząt. Rolnicy mogą też dostrzec pojawiającą się wydzielinę z nosa, a także kaszel. Tego typu dolegliwości mogą skutkować szybkim i utrudnionym oddychaniem.

Z reguły w pierwotnym stadium choroba występuje przez 2-3 dni, następnie przeobraża się czasem w kolonie bakterii oraz zapalenie płuc. Jeśli w grupie występuje jeden albo dwa cielaki, po których widoczne jest wystąpienie zapalenie płuc, być może jest tam więcej zwierząt chorych, które znajdują się w początkowej fazie choroby i mają podwyższoną temperaturę.

Leczenie

U zwierząt chorych na zapalenie płuc zaleca się leczenie antybiotykami – tak samo jest w przypadku pozostałych zwierząt, które mają wysoką temperaturę. Zazwyczaj wykorzystywane są antybiotyki o dużym zakresie działania.

Jak zapobiec chorobie?

Wiele jest sposobów na to, by nie dopuścić do wystąpienia zapalenia płuc, m.in.:

– eliminacja stresu w obrębie młodych zwierząt i właściwe kierowanie stadem, przez co będzie zapewniona w nim stabilność

– właściwe żywienie i kontrolowanie, czy dieta jest wzbogacona w potrzebne witaminy.

– młodym zwierzętom należy dostarczać właściwej ilości siary z pierwszego doju przez pierwsze 12 godzin po urodzeniu, dzięki temu zagwarantujemy im ochronę immunologiczną

– upewnienie się, że miejsce przebywania zwierząt są właściwie wentylowane

– eliminacja wirusowej biegunki zwierząt – dzięki szczepieniu krów.

Szczepionki zwierzęta mogą otrzymać na każdym etapie życia.

Rolnicy powinni:

– zaplanować program obserwowania zwierząt zanim rozpocznie się sezon na tą chorobę

– rozpoznać możliwe czynniki stresogenne i te, które panują w środowisku i mogą przyczynić się do wystąpienia infekcji

– skonsultować się z weterynarzem i porozmawiać o tym, jak najkorzystniej poradzić sobie z tego typu dolegliwościami.