Zwierzęta, które zmagają się z taką chorobą nie przybierają naturalnej postawy, są niespokojne, ich mięśnie drżą, a podczas udoju zachowują się one w dość dziwny sposób. Oddychają też one wtedy szybciej, odczuwają strach, są agresywne, albo często się oblizują. Symptomy choroby w jej początkach nie są oczywiste, jednak za każdym razem oznacza ona śmierć zwierząt.

Diagnoza
Pomimo tego, że symptomy schorzenia szalonych krów są znane, niełatwo jest je rozpoznać. Dużą gwarancję diagnostyczną zapewniają badania laboratoryjne, które przeprowadzane są przez Państwowy Instytut Weterynaryjny z miejscowości Puławy. Przybliżone badania wykonywane są przez wybrane Zakłady Higieny Weterynaryjnej. Rozpoznanie choroby BSE w naszym kraju jest o tyle istotne, że 2 lata temu przyznano nam status kraju o bardzo małym prawdopodobieństwie wystąpienia tego zaburzenia u zwierząt.

Kilka faktów:

– Choroba te została potwierdzona u zwierzęcia urodzonego kilkanaście lat temu, które zostało poddane eutanazji w wyniku urazu kończyn tylnych.
– pobrano próbkę do badania ukierunkowanego na BSE, aby przeprowadzić badania kontrolne.
– 1. Badanie nakierunkowane na BSE zostało przeprowadzone w ZHW w Poznaniu
– dokonano badania poświadczającego w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym
– zastosowano środki wskazane w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego, w którym ustanowiono normy co do przeciwdziałania, kontrolowania i zwalczania
– o pojawieniu się formy atypowej BSE na terenie naszego kraju zawiadomiono Komisję Europejską i OIE.

Nietypowa postać BSE nie oddziałuje na stan epizootyczny Polski odnosząc się do tego schorzenia, ponieważ uważana jest ona za taką, która pojawia się nieprzewidzianie w każdej populacji bydła w niewielkim stopniu.

Schorzenie Creutzfeldta-Jakoba
Jest to choroba, której nie da się wyleczyć. Degeneruje ona tkankę nerwową mózgu, a ten zmienia się wtedy wręcz w gąbkę. Choroba ta może wystąpić w wyniku zjedzenia skażonego mięsa wołowego, albo jego przetworów, jakie pozyskać można od chorych na BBS zwierząt. Typowe dla tego schorzenia są symptomy otępienia, problemy ze snem, przewlekłe uczucie zmęczenia, czy też problemy z mową i wzrokiem. Chora osoba nie jest w stanie prawidłowo pisać i nie rozumie wszystkich słów. Chora osoba umiera w terminie od pół roku do 2 lat od pojawienia się pierwszych symptomów.

Przypadki tej choroby w naszym kraju
Choroba 1. raz wykryta została kilkadziesiąt lat temu w Wielkiej Brytanii. W latach 90. poprzedniego wieku w Europie Zachodniej doszło do epidemii. Skutkowała ona masowym zabiciem sporej ilości zwierząt. Straty oszacowano na mln euro. W naszym kraju choroba ta została wykryta w 2002r. w województwie małopolskim. Chora krowa w województwie dolnośląskim stanowi pierwszy taki przypadek w Polsce od 6 lat.
Mamy ogromną nadzieję na to, że więcej takich przypadków nie dostrzeże się w naszym kraju!