Badania DNA pozwalają dogłębnie sprawdzić, czy młode zwierzę okaże się być wydajne, zdrowe i czy będzie długo żyło.
Hodowcy zwierząt mlecznych dążą do tego, by ich stado było maksymalnie wydajne. Szczególnie jest to istotne w czasach zniesienia kwot mlecznych. Aby uzyskać pożądany cel, należy szczególnie zastosować właściwy system karmienia, a także technologię genomową – jej zastosowanie pozwala na grupowanie zwierząt, przez co postęp genetyczny w grupie zwierząt osiąga się szybciej, a nakłady na produkcje diametralnie ulegają obniżce.

Możliwości samicy
Aby zwiększyć wydajność stada oraz poprawić stan zdrowia i długowieczność zwierząt, należy stosować selekcję genomową, która jest nowoczesnym wytworem nauki.
W miejscowości Parzniew działa Laboratorium Genetyki Bydła, utworzone przez Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Selekcjonerzy tej Federacji będą służyć pomocą podczas wyboru samic do procesu genotypowania, z kolei fachowcy na bazie badań DNA zwierzęcia przeanalizują wyniki i ustalą jego wartość w hodowli.

Na podstawie takiego badania będzie można rozpoznać możliwości zwierząt. Ich właściciele wcześnie będą mogli dowiedzieć się o tym, czy te będą w przyszłości spełniały określone wymogi. Jeśli będą one mało wydajne, albo chore można je sprzedać, a zatrzymać te, które wykazują właściwe cechy. Dzięki takim procesom będzie można zredukować przerwy międzypokoleniowe. Będzie to miało zdecydowane przełożenie na obniżkę strat finansowych. Genotypowanie pozwala zdobyć informacje dotyczące tego, czy zwierzęta mają geny odpowiadające za poszczególne schorzenia. Chów jest bezpieczny, gdyż stadu nie grożą choroby genetyczne.

Skojarzenie
Otrzymany wynik z procesu genomowania jest pomocny podczas dobierania par do kojarzenia. Właściwy dobór nasienia podwyższa jakość założeń genetycznych zwierząt, co w rezultacie oddziałuje na kolejne pokolenie. Dzięki badaniu można odpowiednio kierować stadem, wybierać właściwe osobniki do remontu. W przypadku wyłapania tego najlepszego zwierzęcia, można pozyskać od niego większą liczbę potomstwa na skutek aplikowania zarodków w ciałach biorczyń. Taką metodą można pozyskać zwierzęta, które będą bardzo wydajne, jeśli otoczy się je właściwą opieką paszową. Gospodarstwa mogą znacznie zaoszczędzić

Wyłapanie długo żyjących zwierząt wysokowydajnych, dalsza eliminacja schorzeń genetycznych, w przyszłości poskutkuje osiągnięciem zysków. Hodowca może sprzedać następne pozyskane zwierzęta, nie musi stale przeznaczać ich na remont w stadzie. Badanie DNA daje ogromne możliwości. Obecnie jednak każdy skupia się głównie na tych badaniach, które są najbardziej wartościowe dla chowu.
Obecnie dokonywane jest grupowanie nasienia bydła prawie w 100%. W przyszłości podobna sytuacja może być w przypadku jałowic.

Rolnicy, którzy zdecydowali się na genotypowanie informują, że nie mieli pojęcia o tym, że pozyskają aż tak dużą wiedzę, dzięki temu procesowi. Badanie tego typu dostarcza naprawdę cennych informacji hodowcom dużej jak i mniejszej ilości zwierząt. Dzięki niemu można w dynamicznym tempie ocenić stado, poprawić stan zdrowia i wydajność zwierząt, a także zredukować nakłady finansowe na produkcje.